top of page
  • nzozbm

SAMOBADANIE PIERSI - co warto wiedzieć?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po 50 roku życia. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się

do wzrostu ryzyka zachorowania. Na czynniki zewnętrzne możemy mieć wpływ na przykład: nadwaga i otyłość, częste picie alkoholu, a innych nie potrafimy zmienić: rodzinne obciążenie

mutacjami genetycznymi zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania (rak piersi w najbliższej rodzinie).

 

Zalecenia częstości samobadania w zależności od wieku


  • 20-40 lat – samobadanie piersi co miesiąc i badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 1-2 lata.

  • 40-49 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co 1-2 lata

  • po 50 r.ż. – samobadanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co rok.

Kobiety z grupy dużego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi zaczynają badania przesiewowe wcześniej i wykonują je w krótszych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniem poradni genetycznej.

 

Samobadanie piersi - INSTRUKCJA


Ważne jest, aby kobiety jak najwcześniej wyrobiły w sobie nawyk samobadania piersi. Obserwacja i kontrola własnych piersi może odbywać się np. przed lustrem lub pod prysznicem.


Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?


Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.


Co powinno mnie zaniepokoić?

  • zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,

  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,

  • zmiana koloru skóry piersi,

  • wciąganie skóry piersi,

  • pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie udaj się do lekarza. Wahania poziomu hormonów sprawiają, że przed miesiączką oraz w jej trakcie piersi większości kobiet mogą być opuchnięte i nadwrażliwe. Zmienia się także nieco konsystencja ich tkanki. Z tego powodu kontrolę piersi (zarówno samobadanie piersi, jak i USG czy mammografię) powinno wykonywać się tydzień po okresie.


Zachęcamy do zapoznania się również z instrukcją samobadania w formie wideo:


 

Źródło:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page