top of page
  • nzozbm

OTYŁOŚĆ - choroba przewlekła

Otyłość jest chorobą przewlekłą o złożonej etiologii, bez tendencji do samoustępowania, z tendencją do nawrotów, a współczesna medycyna nie zna w pełni przyczyn jej rozwoju. Niewątpliwie na ryzyko rozwoju choroby otyłościowej istotnie wpływa nasz styl życia, ale wśród przyczyn otyłości należy przede wszystkim zwrócić uwagę na te czynniki, które predysponują do nadmiernej masy ciała, a zarazem w żaden sposób nie są zależne od pacjenta. Należą do nich m.in. czynniki genetyczne i epigenetyczne, płodowe, hormonalne, a także psychologiczne.

CO czwarty Polak choruje na otyłość

Jaka jest przyczyna otyłości?

Współczesna nauka nie zna w pełni przyczyn rozwoju otyłości. Znanych jest wiele czynników ryzyka rozwoju tej choroby. Niewątpliwie na predyspozycje do jej wystąpienia nakładają się realia współczesnego świata: wysoko przetworzona i bogato-energetyczna żywność, ciągły stres i pośpiech, ograniczona aktywność fizyczna i zapewne jeszcze wiele innych.


Leczenie otyłości

Kluczem do rozpoczęcia leczenia jest świadomość, że otyłość to choroba. Osoba chorująca na otyłość powinna możliwie jak najszybciej trafić do lekarza, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Wskazane jest też wsparcie procesu terapeutycznego przez dietetyka w zakresie edukacji żywieniowej, a także psychologa i niejednokrotnie fizjoterapeuty. Powszechna opinia, że leczenie otyłości polega na zmianie nawyków żywieniowych oraz większej aktywności fizycznej, bywa błędna i często nie przekłada się na osiągnięcie celu terapeutycznego.Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie leczenie prowadzone było przez lekarza zajmującego się leczeniem otyłości.



Jak można leczyć otyłość? Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to zespół wszystkich metod leczenia, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Włączamy w to leczenie farmakologiczne, ale także zmianę stylu życia, fizjoterapię czy terapię zajęciową. Ważne jest, aby w ramach leczenia zachowawczego, w porozumieniu z zespołem ekspertów, ustalić plan leczenia. Dietetyk pomoże ustalić dzienne zapotrzebowanie kalorii dla osoby z nadwagą lub otyłością. Fizjoterapeuta lub ortopeda dobierze rodzaj i częstotliwość aktywności ruchowej, która powinna być indywidualnie dopasowana do stopnia zaawansowania otyłości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej chorego. Ważnym elementem zachowawczego leczenia otyłości jest leczenie farmakologiczne.



Jak można leczyć otyłość? Leczenie farmakologiczne

Wprowadzenie zdrowych modyfikacji do stylu życia u pacjentów chorych na otyłość bardzo często nie pomaga w osiągnięciu celu terapeutycznego. Kolejnym etapem leczenia choroby jest odpowiedni dobór farmakoterapi przez lekarza. Obecnie na polskim rynku dostępne są trzy leki zarejestrowane w terapii pacjentów z nadwagą i otyłością.



Więcej informacji, poradniki i najnowsze aktualności nt otyłości można znaleźć tu: www.ootylosci.pl


Źródło:

https://ootylosci.pl

50 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page